Promotion

Udhëto drejt Athinës

Publikuar nga

TIA në 27 Gusht 2022

Përmbajtja

Shpërndaje

Ndani këtë informacion.

1. Klima mesdhetare


Nëse je adhurues i diellit, je me fat. Sepse Athina është në diell pjesën më të madhe të vitit. Vera është e nxehtë dhe dimri është i butë. Udhëtimi në janar nuk është shumë i ftohtë me një temperaturë mesatare prej 10 gradë Celsius. 2. E parezistueshme për dashamirët e kulturës

Athina është e pasur me histori dhe kulturë, nga rrënojat e lashta të shpërndara në të gjithë qytetin e deri te muzetë magjepsës. Qoftë duke eksploruar rrugët dredha-dredha të Plakës ose duke admiruar tempullin e madh të Zeusit në Olimpia, nuk do të prisni kurrë të shihni dhe të bëni diçka.2.Shumë njerëz që udhëtojnë për në Athinë duhet të gjejnë kohë për një udhëtim ditor në Delphi, vendi i Orakullit dhe qendra e botës klasike greke.

Por nëse vizitoni vetëm një pikë referimi gjatë qëndrimit tuaj, ai duhet të jetë Akropoli, një kështjellë antike mbresëlënëse me pamje nga qyteti. Është mijëra vjeçare dhe shtëpia e disa rrënojave vërtet spektakolare, duke përfshirë Partenonin me famë botërore dhe Teatrin e Dionisit.
3. Ushqim i shijshëm


Vetëm ushqimi është arsye e mjaftueshme për të rezervuar një udhëtim në Athinë. Me suvlaki të shijshme, sallata të freskëta greke dhe moussaka në menu, është parajsa e ushqimit.

Nëse jeni duke kërkuar për ushqim tradicional grek, Climatalia ia vlen të vizitohet. Kjo është një nga tavernat më të vjetra në qytet dhe shërben kuzhinë autentike rajonale të shoqëruar me muzikë dhe vallëzim grek.

Ose, nëse jeni duke kërkuar për një darkë me pamje, shijoni pamjet mahnitëse të Akropolit dhe Partenonit në zonën mahnitëse të ngrënies në natyrë të Tudor Hall.

Xhiros janë të shkëlqyera për ngrënie në lëvizje. Një version grek i shawarmës, i përzemërt dhe i shijshëm. O Kostas në zonën e Sintagmës është një nga hotelet e tij më të mirë në Athinë. Lart:

Nuk jeni i sigurt se sa të jepni bakshish kur darkoni jashtë në Athinë? Shikoni artikullin tonë mbi bakshish në Greqi për këshilla.


4. Jeta e gjallë e natës


Një gjë është e sigurt, sapo të perëndojë dielli mbi Athinë, nuk do të mërziteni kurrë, pasi jeta e natës është legjendare. Por përgatituni për mesnatën pasi lokali nuk hapet deri në orën 22:00. Mundësitë janë të pafundme nëse e bëni këtë.

Shëtisni përreth Sheshit Monastiraki me një pije në 360 Cocktail Bar. Siç sugjeron emri, ju mund të shijoni një pamje 360 ​​gradë të peizazhit fantastik të qytetit.

Më pas shijoni Rembeticën tradicionale kulturore (muzikë bluz greke) në Kavoras.

Nëse jeni ende në humor për të festuar, mund ta kaloni natën në një nga pikat e festave të tij në Athinë si një ishull në lagjen e modës Riviera.


5. Plazhe të bukur


Ju mund të mos e mendoni Athinën si një destinacion plazhi, por ka shumë plazhe me rërë për të punuar në nxirjen tuaj. Pak udhëtarë e dinë se më pak se 14 kilometra në jug të qendrës së qytetit shtrihet një shtrirje mahnitëse e plazhit me rërë me ujëra të pastra me flamur blu. Vendi më i mirë për të marrë rreze dielli është Skalakia Agias Marina, një gji i bukur me rërë të artë dhe ujëra bruz.
Nëse ju pëlqejnë sportet ujore, një udhëtim ditor në plazhin e Vouliagmenit është i domosdoshëm. Jo vetëm që është një nga plazhet më të bukura në bregdetin e Atikës, por ka gjithçka që ju nevojitet për të shijuar një ditë në ujë, nga rrëshqitja në ajër dhe vozitja në këmbë deri tek marrja me qira e varkave.
6. Vende të izoluara


Nëse jeni duke kërkuar për një ndryshim, ecja në malin Lycabettus është mënyra për të shkuar. Me 277 metra mbi nivelin e detit, është pika më e lartë në Athinë dhe ofron pamje spektakolare të qytetit. Mund të shijohet në çdo kohë, por është më magjike në lindjen ose perëndimin e diellit kur qyteti digjet nga dritat vezulluese. Duke folur për perëndimin e diellit, një turne 2-orësh me biçikletë me e-biçikletë me udhëzues në perëndim të diellit është një mënyrë e shkëlqyer për të mësuar rreth këtij qyteti magjepsës nga një vendas. Dëgjoni muzikantët e rrugës dhe shijoni ajrin e freskët të mbrëmjes, ndërsa admironi ndërtesat historike në muzg.
7. Cmime te favorshme


Problemet e fundit financiare të Greqisë i kanë mbajtur çmimet e ushqimeve, pijeve dhe alkoolit relativisht të ulëta, kështu që do të habiteni kur të vijë fatura. Vera vendase është shumë e lirë dhe shijon po aq mirë sa ato të importuara. Ka kaq shumë gjëra për të parë dhe bërë pa thyer bankën. Nëse keni fatin të qëndroni në qytet të dielën e parë të çdo muaji nga nëntori deri në mars, mund të shihni falas shumë nga vendet kryesore arkeologjike të Greqisë, duke përfshirë Akropolin dhe Muzeun Arkeologjik Kombëtar.
8. Akses në ishuj


Nëse dëshironi një ndalesë të shpejtë për një pushim në qytetin e Athinës përpara se të shkoni për të kërcyer në ishull, ka shumë opsione aty pranë.

Ka shumë ishuj piktoreskë brenda pak orësh udhëtim me varkë nga Athina. Zhytuni dhe snorkeloni në ujërat e pacenuara të Agistrit, pushoni në burimet e nxehta natyrore të Kythnos dhe ecni në kodrat e Antos.

Publikuar nga

TIA në 27 Gusht 2022

Shpërndaje

Ndani këtë informacion.

Fluturoni me mendje të qetë

Shijoni fluturimin tuaj dhe zbuloni ofertat dhe promocionet më të fundit nga partnerët tanë.

Rent Point Albania

Super çmime për makina me qera! Shijoni udhëtimin tuaj në maksimum.

Mësoni më shumë

Air Albania

Ne ju sjellim më afër destinacioneve më të dashura të Evropës.

Mësoni më shumë

Regjistrohu në buletinin tonë

Ofertat e zgjedhura për pushime, frymëzimin dhe këshillat më të fundit të udhëtimit, direkt në kutinë tuaj hyrëse.