Home Autorësia Njoftim ligjor Kontakt English
 
 
 
Informacion mbi kompaninë
Kontakti me shtypin
Njoftime për shtyp
Materiale informuese
Menaxhimi
Këshilli Administrativ
Profili i kompanisë
Fakte dhe shifra
Përgjegjësi sociale
Historia e Aeroportit
Ndërtimi
Vende Pune
Informacion Tenderi
Evente
Galeri fotosh
 
Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës mirëpret fluturimin e parë çarter turistik nga Bjellorusia
Tiranë, 12 Qershor 2020 - Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës (TIA) mbajti një ceremoni për të festuar fluturimin e parë të çarterit në vend pas lehtësimit të kufizimeve rreth pandemisë COVID-19. Çarteri turistik erdhi me kompaninë Belavia, linja ajrore kombëtare e Bjellorusisë.

Rreth 189 turistë arritën në fluturimin e parë nga Minsk, kryeqyteti i Bjellorusisë, për të shijuar plazhet dhe peizazhet e mrekullueshme të Shqipërisë.

"Ne po i rindezim motorët e industrisë së turizmit sot, me këtë lajm të mrekullueshëm të 189 turistëve që vijnë nga Bjellorusia me Belavia Airlines. Në emër të Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës, ju uroj një mirëseardhjen të ngrohtë atyre dhe shumë turistëve të tjerë që janë duke u përgatitur të vijnë dhe të vizitojnë Shqipërinë ", tha Dr. Constantin von Alvensleben, Drejtor i Përgjitshëm Ekzekutiv i Tirana International Airport.

Fluturimi i organizuar nga dy operatorët turistikë Aler dhe Aerotravel do të funksionojë gjatë gjithë verës me një avion Boeing 737-800, dy herë në javë, të Martën dhe Premten.

“Eshtë një ogur i mirë ardhja e turistëve të parë në Shqipëri. Shpresojmë në rifillimin e gjithçkaje, por sidomos turizimit si pulsi kryesor i vendit në këto momente shumë të rëndësishme për të gjithë ne. Duke ruajtur të gjitha protokollet e mbrojtjes nga COVID-19, është e rëndëishme të theksohet se sistemi shëndetësor është në gjendje të përballojë çdo situatë. Por bashkë me thirrjen për ringritjen e turizmit dhe mbërritjen e çarterave të tjerë, bëjmë thirrje dhe për shumë kujdes dhe vëmendje ndaj njeri-tjetrit”, tha Z. Blendi Klosi, Ministër i Turizmit dhe Mjedisit gjatë ceremonisë të zhvilluar me këtë rast.

Aegean Airlines, transportuesi i flamurit të Greqisë dhe Austrian Airlines, gjithashtu kanë njoftuar se fluturimet e tyre, përkatësisht nga Athina dhe Vjena për në Tiranë do të fillojnë në 15 Qershor 2020.

Që nga mesi i marsit, kur COVID-19 kulmoi, trafiku i pasagjerëve në TIA është zvogëluar shumë. Sidoqoftë, Aeroporti mbetet i hapur për fluturimet humanitare dhe fluturimet e riatdhesimit, nga të cilat ka të paktën një në ditë. Përveç kësaj, TIA ka një ose dy fluturime mallrash çdo ditë.

 
   
 
 
 
 
Koha tani!
22°
Të drejtat e pasagjerëve
Shkarko ne formatin PDF!
 
 
Galeria
Click here!
Promocionet tona!
 
 
Lajmet e fundit
1 Korrik 2020
KOMPANIA AJRORE WIZZ AIR HAPI SOT BAZËN E RE TË AVIONËVE NË TIRANË
Tiranë, 1 korrik 2020: Wizz Air, linja më e madhe ajrore me ...
Lexo më shumë!
14 Qershor 2020
Drejtori i Aeroportit të Tiranës shpreh nevojën për të vepruar me shpejtësi dhe me guxim
Në më të fundit prej artikujve të “Internati...
Lexo më shumë!
12 Qershor 2020
Aeroporti Ndërkombëtar i Tiranës mirëpret fluturimin e parë çarter turistik nga Bjellorusia
Tiranë, 12 Qershor 2020 - Aeroporti Ndërkombëtar i Tira...
Lexo më shumë!
   
 
   
Copyright © Tirana International Airport 2014
Created by IMPULS
Të gjitha të drejtat e rezervuara.