Home Autorësia Njoftim ligjor Kontakt English
 
 
 
Informacion mbi kompaninë
Kontakti me shtypin
Njoftime për shtyp
Materiale informuese
Menaxhimi
Këshilli Administrativ
Profili i kompanisë
Fakte dhe shifra
Përgjegjësi sociale
Historia e Aeroportit
Ndërtimi
Vende Pune
Informacion Tenderi
Evente
Galeri fotosh
 
Pegasus Airline fillon fluturimet drejt Tiranës

- Pegasus Airline do të nisë fluturimet pesë herë në javë drejt Tiranës nga aeroporti i Stambollit Sabiha Gokcen
- Pasagjerët do të udhëtojnë në bordin e një avioni Boeing 737-800

Më 2 shtator 2013, një nga kompanitë ajrore më të rëndësishme turke me kosto të ulët, Pegasus Airline, nis fluturimet drejt Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës (TIA). Kompania do t’u shërbejë pasagjerëve pesë herë në javë nga aeroporti i Stambollit “Sabiha Gokcen”.

Të hënave dhe të enjteve, fluturimi nis nga Stambolli në orën 14:50 dhe mbërrin në Tiranë në orën 16:15, ndërsa të martave, të premteve dhe të shtunave Pegasus Airline niset rreth orës 10:15, për të mbërritur në aeroportin shqiptar në 11.40. Pasagjerët e saj do të fluturojnë në bordin e një avioni Boeing 737-800.

"Ne besojmë se Pegasus do të jetë një lidhje e mirë për shqiptarët që udhëtojnë përveçse drejt Turqisë, ashtu edhe drejt qyteteve evropiane si Amsterdam, Berlin, Këln, Kopenhagë, Londër dhe gjetiu, me çmime të arsyeshme. Jemi të kënaqur që mirëpresim këtë linjë ajrore nëTiranë dhe i urojmë Pegasus Airline suksese në këtë rrugë të re", thotë Z. Rolf Castro-Vasquez, Drejtori i Përgjithshëm Ekzekutiv i Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës.

Pegasus do të fluturojë nga Tirana drejt 25 destinacioneve përtej Turqisë, duke përfshirë Almaty, Amsterdam, Baku, Beirut, Berlin, Bishkek, Bukuresht, Këln, Kopenhagë, Doha, Dubai, Donetsk, Kharkiv, Krasnodar, Londër, Marsejë, Qipron Veriore (Ercan), Nuremberg, Omsk, Shkup, St Etienne/Lyon, Stokholm, Tbilisi, Teheran dhe Tel Aviv.

Pegasus është i vendosur në aeroportin e Stambollit Sabiha Gokcen dhe fluturon për në Evropë, në Lindjen e Mesme, Rusi dhe Kaukaz me një total prej 72 destinacionesh në 30 vende të ndryshme, prej të cilave 43 janë jashtë Turqisë.
TIA është duke punuar vazhdimisht për të tërhequr kompani të reja fluturimesh në tregun shqiptar. Në maj 2013, ArkeFly, kompania ajrore holandeze e TUI Group, futi një shërbim të ri për sezonin veror me një fluturim të drejtpërdrejtë midis Amsterdamit dhe TIA. Kjo rrugë u ka shërbyer shumë turistëve të huaj për të eskploruar pikat historike dhe plazhet e Shqipërisë.

 
   
 
 
 
 
Koha tani!
12°
Të drejtat e pasagjerëve
Shkarko ne formatin PDF!
 
 
Galeria
Click here!
Promocionet tona!
 
 
Lajmet e fundit
29 Nëntor 2019
TIA dhuron 1 milion euro për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri
Tiranë, 29 Nëntor 2019 - Aeroporti Ndërkombëtar i ...
Lexo më shumë!
28 Nëntor 2019
EasyJet vjen për herë të parë në TIA me dy fluturime direkte: Milano dhe Gjenevë
EasyJet, gjiganti britanik i fluturimeve me kosto të ulët vj...
Lexo më shumë!
1 Tetor 2019
Air Albania: Nisin fluturimet e reja drejt Romës, Milanos dhe Bolonjës
Tiranë, 1 Tetor 2019 – Kompania ajrore Air Albania filloi t...
Lexo më shumë!
   
 
   
Copyright © Tirana International Airport 2014
Created by IMPULS
Të gjitha të drejtat e rezervuara.