Home Autorësia Njoftim ligjor Kontakt English
 
 
 
Informacion mbi kompaninë
Kontakti me shtypin
Njoftime për shtyp
Materiale informuese
Menaxhimi
Këshilli Administrativ
Profili i kompanisë
Fakte dhe shifra
Përgjegjësi sociale
Historia e Aeroportit
Ndërtimi
Vende Pune
Informacion Tenderi
Evente
Galeri fotosh
 
Shopen fluturon nga Tirana International Airport: 60 pianistë festuan sot Ditën Ndërkombëtare të Muzikës

Shopen fluturon nga Tirana International Airport: 60 pianistë festuan sot Ditën Ndërkombëtare të Muzikës

 

Tiranë më 21 qershor 2018: Për herë të parë, të enjten më 21 qershor, në mjediset e Aeroportit Ndërkombëtar të Tiranës mori jetë një koncert maratonë me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Muzikës.

 Thelbi i kësaj ceremonie ishte një Maratonë Pianoje, me titullin “Shopen fluturon nga Tirana International Airport”, organizuar nga Tirana International Airport (TIA) në bashkëpunim me Shoqatën Frederik Shopen, Shoqatën Epta, Shkollën e Muzikës dhe me mbështetjen të Amabasadës Polake, në sallën e pranimit të biletave apo check-in.

Më shumë se 60 pianistë duke filluar nga mosha 4 vjeç nën drejtimin e Maestro Zhani Ciko, morën pjesë në maratonën e cila gjati 11 orë, në një skenë unike, duke luajtur notat e Shopen nën thirrjet e emrave të pasagjerëve dhe pa ndërprerë operimin e aeroportit.

“Tirana International Airport është shume e ndjeshme ndaj artit dhë në mënyrë të veçantë, ndaj të rinjve sakrifica e të cilëve për të zhvilluar muzikën dhe artin mbetet akoma e pavlerësuar në vendin tonë. Ne shpresojmë se ju të gjithë do të jeni më të mirë se ne, dhe të mund t’i jepni artit vendin që meriton, duke ndriçuar skenën kurdoherë” u shpreh në fjalën e hapjes, Arlinda Çausholli, Drejtore e Komunikimit në TIA.

 Maratona e Pianos shënoi gjithashtu 100 vjetorin e rivendosjes së sovranitetit të Polonisë dhe për këtë arsye Shkëlqesia e Tij Ambasadori i Polonisë, Karol Bachura vlerësoi këtë eveniment të veçantë në fokusin e të cilit ishin pasagjerët dhe artistët.  

 Maestro Zhani Ciko dhe Presidentja e Shoqatës Epta Klodi Zheji, u shprehën se duhet të përqafojmë nisma të përbashkëta unike si kjo e sotmja, duke qenë se muzika bashkon njerëzit dhe aeroporti mund të jetë vendi më i mirë për krijimin e kujtimeve të veçanta për të gjithë ne.   

 

 
   
 
 
 
 
Koha tani!
10°
Të drejtat e pasagjerëve
Shkarko ne formatin PDF!
 
 
Galeria
Click here!
Promocionet tona!
 
 
Lajmet e fundit
29 Nëntor 2019
TIA dhuron 1 milion euro për të prekurit nga tërmeti në Shqipëri
Tiranë, 29 Nëntor 2019 - Aeroporti Ndërkombëtar i ...
Lexo më shumë!
28 Nëntor 2019
EasyJet vjen për herë të parë në TIA me dy fluturime direkte: Milano dhe Gjenevë
EasyJet, gjiganti britanik i fluturimeve me kosto të ulët vj...
Lexo më shumë!
1 Tetor 2019
Air Albania: Nisin fluturimet e reja drejt Romës, Milanos dhe Bolonjës
Tiranë, 1 Tetor 2019 – Kompania ajrore Air Albania filloi t...
Lexo më shumë!
   
 
   
Copyright © Tirana International Airport 2014
Created by IMPULS
Të gjitha të drejtat e rezervuara.